Atgal į naujienų sąrašą

5 patarimai, kaip išlaikyti budrumą prie vairo

5 patarimai, kaip išlaikyti budrumą prie vairo

Deja, dėl nuovargio ir miego trūkumo kiekvienais metais visame pasaulyje įvyksta nesuskaičiuojamas kelių eismo įvykių skaičius. Sužinok, kaip nugalėti nuovargį ir prie vairo išlikti žvaliam!

Kaip  išlaikyti budrumą prie vairo? 

Automobilio vairavimas reikalauja nepertraukiamos koncentracijos ir dėmesio kelyje, nes tik taip galima apsaugoti save ir kitus. Tačiau  ką daryti situacijose, kaip ima miegas? Kaip jį įveikti ir išsaugoti aiškų vaizdą kelyje? Keletas patyrusių automobilių vairuotojų išbandytų patarimų !

Kodėl svarbu neprarasti budrumo prie vairo?

Nors atrodo, kad automobilio vairavimas yra intuityvus ir kūnas pats žino, ką reikia daryti, tačiau, mechaniškas valdymas veikia tik tada, kaip nevyksta nieko netikėto. Bet kelyje nenumatytos situacijos vyksta pastoviai - netikėtas dviratininkas, laukinis gyvūnas, užsisvajojęs pėstysis, koks nors ralio mėgėjas ar pernelyg susidėvėjusios vasarinės padangos, kurios nuvilia, važiuojant šlapiu keliu.

Nuovargis prie vairo: 

Pailgina reakcijos laiką;
Mažina budrumą;
Padidina galimybę užmigti; akių užmerkimas sekundei gali baigtis mirtimi.

 Foto: Shutterstock.com

Kaip išlaikyti budrumą?

1. Išsimiegok. Akivaizdu, kad tai būtent tai, ko niekas nenori – gaišti laiką miegojimui. Bet tai yra pirmas ir pats saugiausias būdas kaip kovoti su miegu - jį priimti ir važiuoti saugiomis ir kontroliuojamomis sąlygomis.  Raskite vietą kelkraštyje, nuleiskite sodynę ir atsipalaiduokite 15 minučių. Niekas pasaulyje nėra taip svarbu, kad rizikuotumėte savo ir kitų gyvybėmis, bandydami kovoti su miegu ir stengdamiesi sutaupyti keletą minučių kelyje.

2. Pasitempkite. Važiuojant ilgus atstumus kūnas vienoje pozoje praleidžia daug laiko, taip pat kaip miegant, todėl kūnui gali pasirodyti, kad Jūs ruošiatės ilsėtis. Išsitieskite, pajudėkite, pasisukiokite, pastumkite sėdynę (važiuoti bus nepatogiau, tačiau bus daugiau energijos). Išjudinkite savo kraujotaką. Jei yra galimybė – pasukite į kelkraštį, išlipkite ir išjudinkite kiekvieną raumenį, pažiūrėk, kaip jaučiasi vasarinės padangos, patikrinkite, ar veikia apšvietimas ant numerių ženklo. Pajudink kūną! 

3. Įleiskite gryno oro. Atidarykite visus langus ir leiskite, kad grynas oras išstumtų nuovargį. Deguonies tiekimas leis smegenims dirbti aktyviau, bus lengviau išlaikyti budrumą.  Galite pabandyti užpilti ant galvos vandens – tas labai greitai išsklaido miegą – bent jau kuriam laikui. 

4. Valgykite arba gerkite. Tiklas nėra gauti kalorijų, bet norint išjudinti žandikaulio raumenis. Paimkite sūdytų riešutų ar kokį kitą užkandį, vandens buteliuką, pasidėkite po ranka ir valgydamas riešutus, užsigerkite vandeniu. Kas valgo, tas nemiega! 

5. Įsijunkite muziką. Tiesa, tai nepadeda tada, jeigu miego labai norisi – tikri miegaliai gali užmigti ir klubuose, prie didelių scenų. Todėl vienareikšmiškai garsi muzika gali padėti tik tuo atveju, jei yra garsumo kontrastas – tyli muzika, garsesnė muzika. Nustebinkite save ir įjunk ką nors, ko niekada neklausai – LR arba atvirkščiai, sunkią arba klubinę muziką.  

Foto: Shutterstock.com

Kas netinka?

1. Energetiniai gėrimai ir kava. Kofeino kasdieną yra tiek daug, kad jis retai tinka pagerinti budrumą. Ir energetiniai gėrimai neigiamai veikia širdį. Neretai nuo kofeino turinčių gėrimų vartojimo naudos yra tik tiek, kad noras, aplankyti žalią stotelę neleis jums užmigti. 

2. Mėginimai neužmerkti akių. Jei tiesiog tikėsitės, kad neužmigsite, nebus prasmės ir greičiausiai, vieną akimirką akys pačios užsimerks. 

3. Mėginimai pajungti smegenis, tikint, kad taip padės išblaškyti miegą; pavyzdžiui, galvojant apie tai, kad būtina pasikeisti vasarines padangas, skaičiuoti mintinai arba stengtis išvardinti visas ES valstybes. 

Nepriklausomai nuo aplinkybių kelyje, nepamirškite, kad Tavo ir kitų žmonių saugumas yra pirmoje vietoje. Patikrink, kad vasarinės padangos yra gerame stovyje   (naujų vasarinių padangų ieškok Padangos1.lt), pasirūpink gera muzika, užkandžiais ir vandeniu, taip pat – jei yra galimybė, prieš važiuodamas – pailsėk! Saugumas yra mūsų pačių rankose.

Ieškoti padangų

Susiję straipsniai