Atgal į naujienų sąrašą

Padangų testavimai ir stabymo kelias

Padangų testavimai ir stabymo kelias

Reguliariai atliekami įvairūs padangų testavimai, siekant nustatyti tiek būsimą padangų greičio indeksą, tiek stabdymo kelio ilgį, įvairiomis oro sąlygomis. Jie tiesiogai įtakoja saugumą, todėl yra s

Stabdymo kelias ant įvairių kelio paviršių – kaip jis keičiasi? 

 Sakoma, kad nėra svarbu, kaip greitai važiuojate, svarbu – kaip greitai galite sustoti. Šis teiginys ypač tinka automobilių vairavimo pasaulyje. Vairuotojo reakcijos laikas ir stabdymo kelias įvairiose gyvenimo situacijose bus tie, kurie nulems pavojingų kelio eismo situacijų pasėkmes. Todėl – prieš važiuodami, būtinai įvertinkite kelio paviršiaus kokybę, oro sąlygas ir kitus faktorius, kurie tiesiogai įtakos stabdymo kelio ilgį. 

Stabdymo kelias skirtingomis oro sąlygomis

Vienas iš pagrindinių veiksmų, įtakojančių stabdymo kelią ir ką atsižvelgiant vertinami ir orientuoti dauguma padangų testavimų – oro sąlygos. Priklausomai nuo to, ar kelio paviršius yra sausas, šlapias, tik pradėjo tirpti, apsnigo, apledėjo ir tt. Saugiausia, žinoma, važiuoti sausu paviršiumi.   

Padangų testavimai pirmiausiai atliekami ant sauso paviršiaus. Jei kelyje nėra provėžų, tada šlapias paviršius lyjant nesukels pavojaus, o nelygus kelias arba kelias su provėžomis lyjant gali sukelti akvaplaningo pavojų.  

Jei tenka važiuoti laikotarpiu, kaip po ilgo sausros periodo pradeda lyti, taip pat reikalinga papildomos saugumo priemonės, nes kelio paviršių gali dengti dulkės, kurios, pradedant lyti gali sudaryti slidžią plėvelę. Ir, žinoma, apsnigtas arba apledėjęs kelias bus pats pavojingiausias, sustojimo ir stabdymo kelias ant jų bus pats ilgiausias.    

Stabdymo kelias ant skirtingų kelio paviršių 

Pats trumpiausias stabdymo kelias bus ant kokybiško asfalto.  Ant  grindinio ar žvyrkelio jis bus ilgesnis.  Galima sakyti, kad saugiausia yra važiuoti ypač duobėtu keliu, nes šiuo atveju išvystytas greitis nebus didelis ir stabdymo kelias bus trumpiausias.  

Stabdymo kelio ilgis priklauso nuo greičio

Papildomai be jau minėtų sąlygų – kelio paviršiaus ir oro sąlygų – yra trečias faktorius, įtakojantis stabdymo kelio ilgį - tai greitis. Fizikos dėsniai nesikeičia – kuo didesnis greitis – tuo ilgesnis stabdymo kelias. Praktiškuose eksperimentuose yra nustatyta, kad ant sauso asfalto, esant 50 km/ h greičiui, stabdymo kelio ilgis yra apie 12 metrų. Ant to pačio paviršiaus stabdymo kelias prie 90 km/h – bus jau 27 metrai. 

Jei kelio danga yra padengta suspaustu sniegu, stabdymo kelias dvigubėja ir atitinkamai prie 50 km/h greičio bus 24 metrai. Mieste tai yra ženklus atstumas, todėl būtinai pasirinkite atitinkamą atstumą ir būtinai pasirinkite tokį važiavimo greitį, kuris leis saugiau sustoti tiek pačiam, tiek priekyje, tiek už jūsų važiuojančiai mašinai – tai yra – jokio staigaus stabdymo esant dideliam greičiui arba nepalankioms oro sąlygoms. 

  Prie 90 km/h greičio stabdymo kelias ant sniego yra įspūdingi 64 metrai. Be to – tai yra tik nuvažiuotas atstumas nuo to momento, kaip buvo nuspaustas stabdžių pedalas. Tam dar reikėtų pridėti ir reakcijos laiku nuvažiuotą atstumą, kurie gali būti mažiausiai 14 metrai. 
 
Foto: Shutterstock.com

Padangų testavimai – ką jie sako apie padangų našumą?

Klasikinis būdas, kaip patikrinti padangų kokybę ir veiksmingumą kelyje – atliekant padangų bandymus. Padangų testavimai yra tiek įdomūs, tiek informatyvūs, suteikiantys pirkėjams galimybę pasirinkti optimalų kainos ir kokybės variantą.  
Atlikus padangų testavimus, taip pat priskiriami padangų greičio indeksai. Padangų greičio indeksai nurodo, su kokiu maksimaliu greičiu, naudojant konkrečias padangas yra leidžiama važiuoti. 
Padangų testavimai paprastai atliekami, norint patikrinti įvairius parametrus, pavyzdžiui: 
  • triukšmo lygį,
  • važiavimo kokybę,
  • akvaplaningą,
  • stabdymo kelio ilgį ,
  • stabdymą ant šlapio asfalto paviršiaus,
  • valdymą ant šlapio asfalto,
  • ir t.t.
Praktiniai padangų testavimai šių metų vasarą parodė, kad geriausi rezultatai ant šlapio paviršiaus yra Falken padangų. Sekantys geriausi pasiekimai - Hankook, Michelin ir Pirelli. Priešingai, stabdymo kelio ilgio padangų testavimai esant 90 km/h greičiui, geriausiomis padangoms pasižymėjo Hankook, Michelin ir Vredestein padangos. Šių padangų stabdymo kelias ant sauso asfalto buvo 31,80 metrai. Įspūdinga!

Geriausių padangų ieškok Padangos1.lt padangų parduotuvėje, kuriame vyksta  plačiausia padangų prekyba šalyje!
ieškoti žieminių padangų

Susiję straipsniai